• 2024
  • п
  • о
  • р

Кваліфікаційний турнір Чемпіонату Європи з футболу 1968 року відбувався з 7 вересня 1966 по 11 травня 1968 року. Турнір проводилися в два етапи: груповий етап і чвертьфінальні матчі. Сім груп по 4 команди в кожній і ще одна з трьома командами. Гралося по два матчі з кожною командою (вдома і в гостях). Тільки переможці груп потрапляли в наступний етап кваліфікації. Чвертьфіналісти грали по два матчі між собою (вдома і в гостях). Переможці пар потрапляли у фінальний турнір.

Перший етап

У першому етапі брали участь збірні 31 країни, були відсутні команди Ісландії та Мальти. При формуванні груп було застосовано метод розсіювання найсильніших.

Група 1

До першої групи увійшли збірні Іспанії, Чехословаччини, Ірландії й Туреччини. Боротьба йшла в основному до матчів Іспанії й Чехословаччини між собою, які закінчилися взаємними перемогами на своїх полях. Іспанці, закінчивши турнір, мали після 6 ігор 8 очок, команда Чехословаччини — 6 очок і дві гри попереду — зі збірною Туреччини (на виїзді) і вдома з Ірландією. В цій досить вигідній ситуації збірна Чехословаччини втратила можливість вийти до наступної стадії — чехи закінчили матч із Туреччиною внічию й програли ірландцям у Празі.

Поз Команда І В Н П ГЗ ГП РГ О Кваліфікація Іспанія Іспанія Чехословаччина Чехословаччина Ірландія Ірландія Туреччина Туреччина

Група 2

До другої групи увійшли Болгарія, Португалія, Швеція й Норвегія. Фаворитом вважали команду Португалії, третього призера VIII чемпіонату світу. Однак футболісти Болгарії несподівано пройшли турнір без поразок.

Поз Команда І В Н П ГЗ ГП РГ О Кваліфікація Болгарія Болгарія Португалія Португалія Швеція Швеція Норвегія Норвегія
1 Болгарія Болгарія 6 4 2 0 10 2 +8 10 плей-оф 1–0 3–0 4–2
2 Португалія Португалія 6 2 2 2 6 6 0 6 0–0 1–2 2–1
3 Швеція Швеція 6 2 1 3 9 12 −3 5 0–2 1–1 5–2
4 Норвегія Норвегія 6 1 1 4 9 14 −5 3 0–0 1–2 3–1

Група 3

У третій групі зійшлися СРСР, Греція, Австрія й Фінляндія. Радянська збірна лідирувала протягом всього турніру. Зі збірною Австрії зіграла 4:3 і 0:1, виграла у Греції 4:0 і 1:0, Фінляндії 2:0 і 5:2. Внаслідок цього стала переможцем групи.

Поз Команда І В Н П ГЗ ГП РГ О Кваліфікація СРСР СРСР Греція Греція Австрія Австрія Фінляндія Фінляндія
1 СРСР СРСР 6 5 0 1 16 6 +10 10 плей-оф 4–0 4–3 2–0
2 Греція Греція 5 2 1 2 7 8 −1 5 0–1 4–1 2–1
3 Австрія Австрія 5 2 1 2 7 9 −2 5 1–0 анульовано[a] 2–1
4 Фінляндія Фінляндія 6 0 2 4 5 12 −7 2 2–5 1–1 0–0
Примітки:
  1. Матч Австрія - Греція був зупинений на 86-й хвилині за рахунку 1-1 через заворушення на стадіоні, результат анульований.[1]

Група 4

Четверта група: Югославія, ФРН й Албанія. Срібний призер VIII чемпіонату світу команда ФРН з великим рахунком перемогла команду Албанії, однак потім поступилася збірній Югославії 0:1 (це була єдина поразка збірної ФРН у чотирьох європейських чемпіонатах). У Гамбурзі вона взяла реванш 3:1, але зненацька зіграла внічию 0:0 зі збірною Албанії в Тирані. Збірна Югославії, двічі перемігши збірну Албанії, вийшла вперед.

Поз Команда І В Н П ГЗ ГП РГ О Кваліфікація Югославія Югославія ФРН ФРН Албанія Албанія
1 Югославія Югославія 4 3 0 1 8 3 +5 6 плей-оф 1–0 4–0
2 ФРН ФРН 4 2 1 1 9 2 +7 5 3–1 6–0
3 Албанія Албанія 4 0 1 3 0 12 −12 1 0–2 0–0

Група 5

П'ята група: Угорщина, НДР, Нідерланди й Данія. Змагання першого раунду розпочалися 7 вересня 1966 в Роттердамі матчем футболістів Нідерландів й Угорщини. Угорці, програючи 0:2, зуміли домогтися нічиєї — 2:2. Багато в чому цей матч визначив успіх футболістів Угорщини.

Поз Команда І В Н П ГЗ ГП РГ О Кваліфікація Угорщина Угорщина НДР НДР Нідерланди Нідерланди Данія Данія
1 Угорщина Угорщина 6 4 1 1 15 5 +10 9 плей-оф 3–1 2–1 6–0
2 НДР НДР 6 3 1 2 10 10 0 7 1–0 4–3 3–2
3 Нідерланди Нідерланди 6 2 1 3 11 11 0 5 2–2 1–0 2–0
4 Данія Данія 6 1 1 4 6 16 −10 3 0–2 1–1 3–2

Група 6

Шоста група: Італія, Румунія, Швейцарія й Кіпр. Команда Італії позбавила інші команди на вихід у чвертьфінал.

Поз Команда І В Н П ГЗ ГП РГ О Кваліфікація Італія Італія Румунія Румунія Швейцарія Швейцарія Кіпр Кіпр
1 Італія Італія 6 5 1 0 17 3 +14 11 плей-оф 3–1 4–0 5–0
2 Румунія Румунія 6 3 0 3 18 14 +4 6 0–1 4–2 7–0
3 Швейцарія Швейцарія 6 2 1 3 17 13 +4 5 2–2 7–1 5–0
4 Кіпр Кіпр 6 1 0 5 3 25 −22 2 0–2 1–5 2–1

Група 7

Сьома група: Франція, Бельгія, Польща й Люксембург. Рівні шанси на успіх мали три перші збірні. Збірна Франції закінчила один матч внічию з бельгійцями й двічі перемогла збірну Польщі, яка, в свою чергу, двічі обіграла бельгійців.

Поз Команда І В Н П ГЗ ГП РГ О Кваліфікація Франція Франція Бельгія Бельгія Польща Польща Люксембург Люксембург
1 Франція Франція 6 4 1 1 14 6 +8 9 плей-оф 1–1 2–1 3–1
2 Бельгія Бельгія 6 3 1 2 14 9 +5 7 2–1 2–4 3–0
3 Польща Польща 6 3 1 2 13 9 +4 7 1–4 3–1 4–0
4 Люксембург Люксембург 6 0 1 5 1 18 −17 1 0–3 0–5 0–0

Група 8

Восьма група: Англія, Шотландія, Північна Ірландія й Уельс. Чемпіон світу 1966 — збірна Англії ледве уникла втрати участі у фінальній частині Чеміонату. Тільки поразка Шотландії від Північної Ірландії й нічия шотландців у Ґлазґо з англійцями дозволили останнім вийти в другу стадію.

Поз Команда І В Н П ГЗ ГП РГ О Кваліфікація Англія Англія Шотландія Шотландія Уельс Уельс Північна Ірландія Північна Ірландія
1 Англія Англія 6 4 1 1 15 5 +10 9 плей-оф 2–3 5–1 2–0
2 Шотландія Шотландія 6 3 2 1 10 8 +2 8 1–1 3–2 2–1
3 Уельс Уельс 6 1 2 3 6 12 −6 4 0–3 1–1 2–0
4 Північна Ірландія Північна Ірландія 6 1 1 4 2 8 −6 3 0–2 1–0 0–0

Другий етап

Після жеребкування було створено пари четвертьфіналістів: ФранціяЮгославія, БолгаріяІталія, УгорщинаСРСР, АнгліяІспанія.

1968 року першими виступили збірні Англії й Іспанії. Англійці домінували в обох матчах і закінчили їх на свою користь. Дуже напружено проходили зустрічі збірних Болгарії й Італії. Обидві команди до цього не програли жодного матчу у своїх групах. Матч у Софії складався явно на користь господарів поля, але за десять хвилин до закінчення італійці скоротили розрив у рахунку до мінімуму. У другій грі в Неаполі італійці перемогли з різницею в два м'ячі, що й забезпечило їм вихід у півфінал. Команда Франції в Марселі грала сильно, але югослави домоглися почесної нічиєї. А в Белграді французи не витримали натиску й крупно програли.

Угорські футболісти вдало провели матч у Будапешті проти радянської збірної — 2:0. У другому матчі в Лужниках збірній СРСР необхідна була перемога з різницею в три м'ячі. І її було досягнуто завдяки високому темпу атак. Після сильного прострільного удару А. Банішевського угорський захисник Е. Шоймоші зрізав м'яч у свої ворота. В іншому таймі М. Хурцілава знайшов пролам у вибудуваній стінці при штрафному ударі, і м'яч знову у воротах. За чверть години до закінчення А. Бишовець забив необхідний третій гол.