Singapore i olympiska sommarspelen 2012
| ||||||
Kommitté | Singapores Olympiska Kommitté | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 2012 i London | ||||||
Deltagare | 23 deltagare i 9 grenar | |||||
Fanbärare | Feng Tianwei | |||||
| ||||||
| ||||||
Singapore i olympiska sommarspelen | ||||||
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | ||||||
Singapore i olympiska vinterspelen | ||||||
2018 | ||||||
Singapore i andra olympiska spel | ||||||
Malaysia (1964) |
Singapore deltog i de olympiska sommarspelen 2012 som ägde rum i London i Storbritannien mellan den 27 juli och den 12 augusti 2012.[1]
Medaljörer
Medalj | Namn | Sport | Gren |
---|---|---|---|
Brons | Feng Tianwei | Bordtennis | Damsingel |
Brons | Feng Tianwei Li Jiawei Wang Yuegu | Bordtennis | Damernas lagtävling |
Badminton
- Huvudartikel: Badminton vid olympiska sommarspelen 2012
Spelare | Gren | Gruppnivå | Eliminering | Kvartsfinal | Semifinal | Final / brons | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Placering | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Placering | ||
Derek Wong Zi Liang | Herrsingel | Zilberman (ISR) W (21-9, 21-15) | Jørgensen (DEN) L (14–21, 17–21) | i.u. | 2 | Gick inte vidare | ||||
Gu Juan | Damsingel | Fašungová (SVK) W 21–5, 21–11) | V Na (AUS) W (21–10, 21–7) | i.u. | 1 | Cheng S-c (TPE) L (18–21, 10–21) | Gick inte vidare | |||
Shinta Mulia Sari Yao Lei | Damdubbel | Cheng W-h / Chien Y-c (TPE) L (21–18, 15–21, 15–21) | Fujii / Kakiiwa (JPN) L (21–16, 19–21, 10–21) | Gutta / Ponnappa (IND) L (16–21, 15–21) | 4 | Gick inte vidare |
Bordtennis
- Huvudartikel: Bordtennis vid olympiska sommarspelen 2012
- Herrar
Spelare | Gren | Inledande omgång | Runda 1 | Runda 2 | Runda 3 | Runda 4 | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Gao Ning | Singel | BYE | Tokič (SLO) W (4–0) | Wang H (CHN) L (1–4) | Gick inte vidare | |||||
Yang Zi | BYE | Drinkhall (GBR) L (1–4) | Gick inte vidare | |||||||
Gao Ning Yang Zi Zhan Jian | Lag | i.u. | Australien W (3–0) | Kina L (0–3) | Gick inte vidare |
- Damer
Spelare | Gren | Inledande omgång | Runda 1 | Runda 2 | Runda 3 | Runda 4 | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Feng Tianwei | Singel | BYE | Chen S-Y (TPE) W (4–1) | Wu Jd (GER) W (4–2) | Kim K-A (KOR) W (4–3) | Ding N (CHN) L (2–4) | Ishikawa (JPN) W (4–0) | |||
Wang Yuegu | BYE | Xian Yf (FRA) W (4–0) | Pavlovich (BLR) W (4–3) | Ishikawa (JPN) L (1–4) | Gick inte vidare | |||||
Feng Tianwei Li Jiawei Wang Yuegu | Lag | i.u. | Polen W (3–1) | Nordkorea W (3–0) | Japan L (0–3) | Sydkorea W (3–0) |
Friidrott
- Huvudartikel: Friidrott vid olympiska sommarspelen 2012
- Förkortningar
- Notera – Placeringar gäller endast den tävlandes eget heat
- Q = Kvalificerade sig till nästa omgång via placering
- q = Kvalificerade sig på tid eller, i fältgrenarna, på placering utan att ha nått kvalgränsen
- NR = Nationellt rekord
- N/A = Omgången inte möjlig i grenen
- Bye = Idrottaren behövde inte delta i omgången
- Herrar
- Bana och väg
Idrottare | Gren | Heat | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | ||||
Yeo Foo Ee Gary | 100 m | 10.57 | 2 Q | 10.69 | 8 | Gick inte vidare |
- Damer
- Bana och väg
Idrottare | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | ||
Dipna Lim Prasad | 100 m | 14.68 | 7 | Gick inte vidare |
Gymnastik
- Huvudartikel: Gymnastik vid olympiska sommarspelen 2012
Artistisk
- Damer
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Redskap | Totalt | Placering | Redskap | Totalt | Placering | ||||||||
F | V | UB | BB | F | V | UB | BB | ||||||
Lim Heem Wei | Mångkamp | 12.033 | 13.333 | 12.400 | 13.033 | 50.799 | 45 | Gick inte vidare |
Kanotsport
- Huvudartikel: Kanotsport vid olympiska sommarspelen 2012
- Sprint
Kanotist | Gren | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | ||
Geraldine Lee Wei Ling | Damernas K1 200 m | 45.552 | 8 | Gick inte vidare | |||
Damernas K1 500 m | 2:01.037 | 4 Q | 2:01.516 | 7 | Gick inte vidare |
Segling
- Huvudartikel: Segling vid olympiska sommarspelen 2012
- Herrar
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Colin Cheng Xin Ru | Laser | 4 | 25 | 26 | 20 | 28 | 10 | 2 | 17 | 14 | EL | 145 | 15 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
- Damer
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Elizabeth Yin Yue Ling | Laser radial | 27 | 29 | 13 | 28 | 12 | 26 | 18 | 19 | 25 | EL | 197 | 24 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/SIN/summer/2012/ Arkiverad 11 november 2012 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)
|