Kvalspelet till Europamästerskapet i fotboll för damer 2022 (grupp I)
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 31 augusti 2019–1 december 2020 | ||
Deltagare | |||
Nationer | 5 | ||
| |||
|
Kvalspelet till Europamästerskapet i fotboll för damer 2022 (grupp I) spelas från 31 augusti 2019 till 1 december 2020.
Tabell
Kvalificerad för EM | |
Ranking av grupptvåor |
Nr | Lag v • r | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tyskland | 8 | 8 | 0 | 0 | 46 | 1 | +45 | 24 |
2 | Ukraina | 8 | 5 | 0 | 3 | 16 | 21 | −5 | 15 |
3 | Irland | 8 | 4 | 1 | 3 | 11 | 10 | +1 | 13 |
4 | Grekland | 8 | 2 | 1 | 5 | 6 | 21 | −15 | 7 |
5 | Montenegro | 8 | 0 | 0 | 8 | 2 | 28 | −26 | 0 |
Matcher
31 augusti 2019 | Tyskland | 10 – 00 | Montenegro | Auestadion | ||
12:30 UTC+2 | Svenja Huth 3′ Alexandra Popp 8′, 24′, 38′ Klara Bühl 34′, 59′ Sara Doorsoun 52′ Turid Knaak 54′ Lea Schüller 84′ Linda Dallmann 88′ | Rapport | Kassel Publik: 6 275 Domare: Zulema González González (Spanien) | |||
3 september 2019 | Ukraina | 0 – 8 | Tyskland | Arena Lviv | ||
17:00 UTC+3 | (0 – 3) Rapport | 5′, 80′, 88′ Sara Däbritz 29′ Lina Magull 32′ Felicitas Rauch 54′ Lena Oberdorf 85′ Svenja Huth 90+2′ Leonie Maier | Lviv Publik: 988 Domare: Tess Olofsson (Sverige) | |||
3 september 2019 | Irland | 2 – 0 | Montenegro | Tallaght Stadium | ||
19:00 UTC+1 | Tyler Toland 7′ Katie McCabe 69′ (str.) | (1 – 0) Rapport | Dublin Publik: 3 423 Domare: Catarina Campos (Portugal) | |||
5 oktober 2019 | Tyskland | 8 – 0 | Ukraina | New Tivoli | ||
14:00 UTC+2 | Klara Bühl 7′, 58′, 61′ Giulia Gwinn 30′ Lina Magull 37′, 42′, 90+3′ Melanie Leupolz 87′ | (4 – 0) Rapport | Aachen Publik: 5 504 Domare: Lorraine Clark (Skottland) | |||
8 oktober 2019 | Grekland | 0 – 5 | Tyskland | Kleanthis Vikelidis Stadium | ||
15:00 UTC+3 | (0 – 2) Rapport | 33′ Alexandra Popp 40′ Lena Oberdorf 66′ Sandra Starke 75′ Pauline Bremer 90′ Klara Bühl | Thessaloniki Publik: 510 Domare: Vera Opeykina (Ryssland) | |||
8 oktober 2019 | Irland | 3 – 2 | Ukraina | Tallaght Stadium | ||
19:30 UTC+1 | Katie McCabe 25′ Rianna Jarrett 28′ Lyubov Shmatko 53′ (sjm.) | (2 – 2) Rapport | 34′ Lyubov Shmatko 43′ Olha Ovdiychuk | Dublin Publik: 5 328 Domare: Désirée Grundbacher (Schweiz) | ||
6 november 2019 | Montenegro | 0 – 4 | Grekland | Podgorica City Stadium | ||
13:00 UTC+1 | (0 – 1) Rapport | 14′, 78′ Danai-Eleni Sidira 51′ Christina Kokoviadou 90+3′ Thomai Vardali | Podgorica Publik: 53 Domare: Reelika Turi (Estland) | |||
12 november 2019 | Grekland | 1 – 1 | Irland | Nea Smyrni Stadium | ||
15:00 UTC+2 | Anastasia Spyridonidou 90+3′ | (0 – 1) Rapport | 13′ Amber Barrett | Aten Publik: 500 Domare: Henrikke Nervik (Norge) | ||
5 mars 2020 | Irland | 1 – 0 | Grekland | Tallaght Stadium | ||
19:15 UTC±0 | Diane Caldwell 45′ | (1 – 0) Rapport | Dublin Domare: María Dolores Martínez Madrona (Spanien) | |||
11 mars 2020 | Montenegro | 0 – 3 | Irland | Stadion pod Malim brdom | ||
16:00 UTC+1 | (0 – 1) Rapport | 12′ Diane Caldwell 83′ Katie McCabe 85′ Denise O'Sullivan | Petrovac Domare: Maria Marotta (Italien) | |||
18 september 2020[a] | Montenegro | 1 – 3 | Ukraina | DG Arena | ||
UTC+2 | Medina Dešić 63′ | (0 – 1) Rapport | 23′ Daryna Apanashchenko 60′ Nadiia Kunina 66′ (sjm.) Slađana Bulatović | Podgorica Domare: Viola Raudziņa (Lettland) | ||
19 september 2020[a] | Tyskland | 3 – 0 | Irland | Stadion Essen | ||
UTC+2 | Marina Hegering 8′ Dzsenifer Marozsán 38′ Lea Schüller 41′ | (3 – 0) Rapport | Essen Domare: Monika Mularczyk (Polen) | |||
22 september 2020[a] | Montenegro | 0 – 3 | Tyskland | Podgorica City Stadium | ||
16:07 UTC+2 | (0 – 2) Rapport | 3′ Laura Freigang 45+2′ Melanie Leupolz 59′ Sydney Lohmann | Podgorica Domare: Ainara Andrea Acevedo Dudley (Spanien) | |||
22 september 2020[a] | Ukraina | 4 – 0 | Grekland | Obolon Arena | ||
19:00 UTC+3 | Nicole Kozlova 59′, 71′ Darya Kravets 88′ Daryna Apanashchenko 90+5′ | (0 – 0) Rapport | Kiev Domare: Aleksandra Česen (Slovenien) | |||
22 oktober 2020 [a] | Grekland | 1 – 0 | Montenegro | Apostolos Nikolaidis Stadium | ||
17:30 UTC+3 | Eleni Markou 84′ | (0 – 0) Rapport | Aten | |||
23 oktober 2020[a] | Ukraina | 1 – 0 | Irland | Obolon Arena | ||
UTC+2 | Áine O'Gorman 25′ (sjm.) | (1 – 0) Rapport | Kiev Domare: Ivana Martinčić (Kroatien) | |||
27 oktober 2020[a] | Grekland | 0 – 4 | Ukraina | Apostolos Nikolaidis Stadium | ||
17:30 UTC+2 | (0 – 2) Rapport | 5′ Natia Pantsulaia 29′, 55′ Darya Kravets 83′ Nadiia Kunina | Aten Domare: Shona Shukrula (Nederländerna) | |||
27 november 2020[a] | Tyskland | – | Grekland | Audi Sportpark | ||
16:00 UTC+1 | Rapport | Ingolstadt | ||||
1 december 2020[a] | Ukraina | – | Montenegro | Oleksiy Butovsky Vorskla Stadium | ||
UTC+2 | Rapport | Poltava | ||||
1 december 2020[a] | Irland | – | Tyskland | Tallaght Stadium | ||
UTC±0 | Rapport | Dublin | ||||
Anmärkningslista
- ^ [a b c d e f g h i j] Alla matcher var ursprungligen planerade att spelas under april, juni och september 2020 men fick skjutas upp på grund av coronavirusutbrottet.
Källor
- Officiell hemsida
|