Europamästerskapen i friidrott 2014
Europamästerskapen i friidrott 2014 | |
Letzigrundstadion | |
Datum | 12–17 augusti 2014 |
---|---|
Grenar | 47 grenar i 1 sport |
Arrangör | EAA |
Deltagare | |
Nationer | 50 |
Aktiva | 1 439 |
Värdskap | |
Land | Schweiz |
Plats | Zürich, Zürichs kanton |
Arena | Letzigrundstadion |
Europamästerskapen i friidrott 2014 avgjordes i Zürich i Schweiz under perioden 12–17 augusti 2014.[1] Det var första gången sedan 1954 som tävlingarna arrangerades i Schweiz.
Grenar
Herrar
Event | Guld | Silver | Brons | |||
100 meter | James Desaolu Storbritannien | 10,06 | Christophe Lemaître Frankrike | 10,13 | Harry Aikines-Aryeetey Storbritannien | 10,22 |
200 meter | Adam Gemili Storbritannien | 19,98 (EL) | Christophe Lemaître Frankrike | 20,15 | Serhij Smelyk Ukraina | 20,30 (PB) |
400 meter | Martyn Rooney Storbritannien | 44,71 (EL) | Matthew Hudson-Smith Storbritannien | 44,75 (PB) | Donald Sanford Storbritannien | 45,27 (NR) |
800 meter | Adam Kszczot Polen | 1.44,15 (SB) | Artur Kuciapski Polen | 1.44,89 (PB) | Mark English Irland | 1.45,03 (SB) |
1 500 meter | Mahiedine Mekhissi-Benabbad Frankrike | 3.45,60 | Henrik Ingebrigtsen Norge | 3.46,10 | Chris O'Hare Storbritannien | 3.46,18 |
5 000 meter | Mo Farah Storbritannien | 14.05,82 | Hayle Ibrahimov Azerbajdzjan | 14.08,32 | Andy Vernon Storbritannien | 14.09,48 |
10 000 meter | Mo Farah Storbritannien | 28.08,11 | Andy Vernon Storbritannien | 28.08,66 (SB) | Ali Kaya Turkiet | 28.08,72 (PB) |
Marathon | Daniele Meucci Italien | 2:11.08 | Yared Shegumo Polen | 2:12.00 | Aleksej Reunkov Ryssland | 2:12.15 |
110 meter häck | Sergej Sjubenkov Ryssland | 13,19 | William Sharman Storbritannien | 13,27 | Pascal Martinot-Lagarde Frankrike | 13,29 |
400 meter häck | Kariem Hussein Schweiz | 48,96 | Rasmus Mägi Estland | 49,06 | Denis Kudrjavtsev Ryssland | 49,16 |
3 000 meter hinder | Yoann Kowal Frankrike | 8.26,66 | Krystian Zalewski Polen | 8.27,11 | Ánge Mullera Spanien | 8.29,16 |
4 x 100 meter | Storbritannien Adam Gemili Richard Kilty Harry Aikines-Aryeetey James Ellington Daniel Talbot* | 37,93 (EL) | Tyskland Julian Reus Sven Knipphals Alexander Kosenkow Lucas Jakubczyk | 38,09 (SB) | Frankrike Pierre Vincent Christophe Lemaître Teddy Tinmar Ben Bassaw | 38,47 |
4 x 400 meter | Storbritannien Martyn Rooney Michael Bingham Conrad Williams Matthew Hudson-Smith Nigel Levine* Rabah Yousif* | 2.58,79 (EL) | Ryssland Maksim Dyldin Pavel Ivasjko Nikita Uglov Vladimir Krasnov Pavel Trenichin* | 2.59,38 (SB) | Polen Rafał Omelko Kacper Kozłowski Łukasz Krawczuk Jakub Krzewina Michał Pietrzak* Andrzej Jaros* | 2.59,85 (SB) |
20 km gång | Miguel Ángel López Spanien | 1:19.44 | Aleksandr Ivanov Ryssland | 1:19.45 | Denis Strelkov Ryssland | 1:19.46 |
50 km gång | Yohann Diniz Frankrike | 3:32.33 (WR) | Matej Tóth| Slovakien | 3:36.21 (NR) | Ivan Noskov Ryssland | 3:37.41 |
Höjdhopp | Bohdan Bondarenko Ukraina | 2,35 m | Andrij Protsenko Ukraina | 2,33 | Ivan Uchov Ryssland | 2,30 |
Stavhopp | Renaud Lavillenie Frankrike | 5,90 m | Paweł Wojciechowski Polen | 5,70 | Jan Kudlička Tjeckien Kévin Menaldo Frankrike | 5,70 |
Längdhopp | Greg Rutherford Storbritannien | 8,29 m | Louis Tsatoumas Grekland | 8,15 | Kafétien Gomis Frankrike | 8,14 |
Tresteg | Benjamin Compaoré Frankrike | 17,46 m (EL) | Ljukman Adams Ryssland | 17,09 | Aleksej Fjodorov Ryssland | 17,04 |
Kula | David Storl Tyskland | 21,41 m | Borja Vivas Spanien | 20,86 | Tomasz Majewski Polen | 20,83 |
Diskus | Robert Harting Tyskland | 66,07 m | Gerd Kanter Estland | 64,75 | Robert Urbanek Polen | 63,81 |
Spjut | Antti Ruuskanen Finland | 88,01 m (EL, PB) | Vítězslav Veselý Tjeckien | 84,79 | Tero Pitkämäki Finland | 84,40 |
Slägga | Krisztián Pars Ungern | 82,69 m (WL, PB) | Paweł Fajdek Polen | 82,05 | Sergej Litvinov Ryssland | 79,35 (SB) |
Tiokamp | Andrei Krautjanka Vitryssland | 8 616 p (WL) | Kévin Mayer Frankrike | 8 521 (NR) | Ilja Sjkurenjov Ryssland | 8 498 (PB) |
Förkortningar | WR = Världsrekord | AR = Kontinentalt rekord | CR = Mästerskapsrekord | NR = Nationsrekord | PB = Personligt rekord | SB = Årsbästa | WL = Världsårsbästa | EL = Europaårsbästa | * = Endast i försöken |
Damer
Event | Guld | Silver | Brons | |||
100 meter | Dafne Schippers Nederländerna | 11,12 | Myriam Soumaré Frankrike | 11,16 | Ashleigh Nelson Storbritannien | 11,22 |
200 meter | Dafne Schippers Nederländerna | 22,03 (WL, NR) | Jodie Williams Storbritannien | 22,46 (PB) | Myriam Soumaré Frankrike | 22,58 |
400 meter | Libania Grenot Italien | 51,10 | Olha Zemljak Ukraina | 51,36 | Indira Terrero Spanien | 51,38 (SB) |
800 meter | Maryna Arzamasava Belarus | 1.58,15 (EL) | Lynsey Sharp Storbritannien | 1.58,80 (PB) | Joanna Jóźwik Polen | 1.59,63 (PB) |
1 500 meter | Sifan Hassan Nederländerna | 4.04,18 | Abeba Aregawi Sverige | 4.05,08 | Laura Weightman Storbritannien | 4.06,32 |
5 000 meter | Meraf Bahta Sverige | 15.31,39 | Sifan Hassan Nederländerna | 15.31,79 | Susan Kuijken Nederländerna | 15.32,82 |
10 000 meter | Joanne Pavey Storbritannien | 32.22,39 | Clémence Calvin Frankrike | 32.23,58 | Laila Traby Frankrike | 32.26,03 (PB) |
Marathon | Christelle Daunay Frankrike | 2:25.14 (CR) | Valeria Straneo Italien | 2:25.27 | Jéssica Augusto Portugal | 2:25.41 |
100 meter häck | Tiffany Porter Storbritannien | 12,76 | Cindy Billaud Frankrike | 12,79 | Cindy Roleder Tyskland | 12,82 |
400 meter häck | Eilidh Child Storbritannien | 54,48 | Anna Titimets Ukraina | 54,56 (PB) | Irina Davydova Ryssland | 54,60 (SB) |
3 000 meter hinder | Antje Möldner-Schmidt Tyskland | 9.29,43 (SB) | Charlotta Fougberg Sverige | 9.30,16 | Diana Martín Spanien | 9.30,70 (PB) |
4 x 100 meter | Storbritannien Asha Philip Ashleigh Nelson Jodie Williams Desiree Henry Anyika Onuora* | 42,24 (EL, NR) | Frankrike Céline Distel-Bonnet Ayodelé Ikuesan Myriam Soumaré Stella Akakpo | 42,45 | Ryssland Marina Pantelejeva Natalja Rusakova Kristina Sivkova Jelizaveta Savlinis Jekaterina Vukolova* | 43,22 (SB) |
4 x 400 meter | Frankrike Marie Gayot Muriel Hurtis-Houairi Agnès Raharolahy Floria Guei Estelle Perrossier* Phara Anacharsis* | 3.24,27 (EL) | Ukraina Natalia Pyhyda Chrystyna Stuj Anna Ryzjykova Olha Zemljak Daryna Prystupa* Olha Ljachova* | 3.24,32 (SB) | Storbritannien Eilidh Child Kelly Massey Shana Cox Margaret Adeoye Emily Diamond* Victoria Ohuruogu* | 3.24,34 (SB) |
20 km gång | Elmira Alembekova Ryssland | 1:27.56 | Ljudmyla Oljanovska Ukraina | 1:28.07 | Anežka Drahotová Tjeckien | 1:28.08 |
Höjdhopp | Ruth Beitia Spanien | 2,01 m (WL) | Maria Kutjina Ryssland | 1,99 | Ana Šimić Kroatien | 1,99 (PB) |
Stavhopp | Anzjelika Sidorova Ryssland | 4,65 m | Ekateríni Stefanídi Grekland | 4,60 | Angelina Zjuk-Krasnova Ryssland | 4,60 |
Längdhopp | Éloyse Lesueur Frankrike | 6,85 m | Ivana Španović Serbien | 6,81 | Darja Klisjina Ryssland | 6,65 |
Tresteg | Olha Saladucha Ukraina | 14,73 m (SB) | Jekaterina Koneva Ryssland | 14,69 | Irina Gumenjuk Ryssland | 14,46 (SB) |
Kula | Christina Schwanitz Tyskland | 19,90 m | Jevgenia Kolodko Ryssland | 19,39 (SB) | Anita Márton Ungern | 19,04 (NR) |
Diskus | Sandra Perković Kroatien | 71,08 m (NR) | Mélina Robert-Michon Frankrike | 65,33 | Shanice Craft Tyskland | 64,33 |
Spjut | Barbora Špotáková Tjeckien | 64,41 m | Tatjana Jelača Serbien | 64,21 (NR) | Linda Stahl Tyskland | 63,91 |
Slägga | Anita Włodarczyk Polen | 78,76 m (WL, CR, NR) | Martina Hrašnová Slovakien | 74,66 | Joanna Fiodorow Polen | 73,67 |
Sjukamp | Antoinette Nana Djimou Frankrike | 6 551 p (SB) | Nadine Broersen Nederländerna | 6 498 | Nafissatou Thiam Belgien | 6 423 |
Förkortningar | WR = Världsrekord | AR = Kontinentalt rekord | CR = Mästerskapsrekord | NR = Nationsrekord | PB = Personligt rekord | SB = Årsbästa | WL = Världsårsbästa | EL = Europaårsbästa | * = Endast i försöken |
Medaljfördelning
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritannien | 12 | 5 | 6 | 23 |
2 | Frankrike | 9 | 8 | 6 | 23 |
3 | Tyskland | 4 | 1 | 3 | 8 |
4 | Ryssland | 3 | 6 | 13 | 22 |
5 | Nederländerna | 3 | 2 | 1 | 6 |
6 | Polen | 2 | 5 | 5 | 12 |
7 | Ukraina | 2 | 5 | 1 | 8 |
8 | Spanien | 2 | 1 | 3 | 6 |
9 | Italien | 2 | 1 | 0 | 3 |
10 | Belarus | 2 | 0 | 0 | 2 |
11 | Sverige | 1 | 2 | 0 | 3 |
12 | Tjeckien | 1 | 1 | 2 | 4 |
13 | Kroatien | 1 | 0 | 1 | 2 |
13 | Finland | 1 | 0 | 1 | 2 |
13 | Ungern | 1 | 0 | 1 | 2 |
16 | Schweiz | 1 | 0 | 0 | 1 |
17 | Estland | 0 | 2 | 0 | 2 |
17 | Grekland | 0 | 2 | 0 | 2 |
17 | Serbien | 0 | 2 | 0 | 2 |
17 | Slovakien | 0 | 2 | 0 | 2 |
21 | Azerbajdzjan | 0 | 1 | 0 | 1 |
21 | Norge | 0 | 1 | 0 | 1 |
23 | Belgien | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Irland | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Israel | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Portugal | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Turkiet | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 47 | 47 | 48 | 142 |
Källor
- Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, 12 augusti 2014.
Fotnoter
- ^ ”Zürich to host 2014 European Championships”. IAA]. 1 maj 2010. http://www.iaaf.org/news/news/zurich-to-host-2014-european-championships. Läst 12 augusti 2014.
Externa länkar
- Wikimedia Commons har media som rör Europamästerskapen i friidrott 2014.Bilder & media
|