Campionatul European de Atletism din 2002
| ||||
Sport | atletism | |||
Nr. de ediții | 18 | |||
Gazda | Germania | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 1.168[1] | |||
Pentru ediția actuală, vedeți : 2002 European Athletics Championships – women's 100 metres hurdles[*][[2002 European Athletics Championships – women's 100 metres hurdles |]] | ||||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul European de Atletism din 2006 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul European de Atletism din 1998 | ||||
Modifică date / text |
A 18-a ediție a Campionatului European de Atletism s-a desfășurat între 6 și 11 august 2002 la München, Germania. Au participat 1168 de sportivi din 47 de țări.[2]
Stadionul Olimpic
Probele au avut loc pe Stadionul Olimpic din München. Acesta a fost construit pentru Jocurile Olimpice de vară din 1972.
- Stadionul Olimpic
-
Rezultate
RM - record mondial; RE - record european; RC - record al competiției; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Francis Obikwelu (POR) | 10,06 | Darren Campbell (GBR) | 10,15 | Roland Németh (HUN) | 10,27 |
200 m | Konstantinos Kenteris (GRE) | 19,85 RN | Francis Obikwelu (POR) | 20,21 | Marlon Devonish (GBR) | 20,24 |
400 m | Ingo Schultz (GER) | 45,14 | David Canal (ESP) | 45,24 | Daniel Caines (GBR) | 45,28 |
800 m | Wilson Kipketer (DEN) | 1:47,25 | André Bucher (SUI) | 1:47,43 | Nils Schumann (GER) | 1:47,60 |
1500 m | Mehdi Baala (FRA) | 3:45,25 | Reyes Estévez (ESP) | 3:45,25 | Rui Silva (POR) | 3:45,43 |
5000 m | Alberto García (ESP) | 13:38,18 | Ismaïl Sghyr (FRA) | 13:39,81 | Serhii Lebid (UKR) | 13:40,00 |
10 000 m | José Manuel Martínez (ESP) | 27:47,65 | Dieter Baumann (GER) | 27:47,87 | José Ríos (ESP) | 27:48,29 |
Maraton | Janne Holmén (FIN) | 2:12:14 | Pavel Loskutov (EST) | 2:13:18 | Julio Rey (ESP) | 2:13:21 |
110 m garduri | Colin Jackson (GBR) | 13,11 | Staņislavs Olijars (LAT) | 13,22 | Artur Kohutek (POL) | 13,32 |
400 m garduri | Stéphane Diagana (FRA) | 47,58 | Jiří Mužík (CZE) | 48,43 | Paweł Januszewski (POL) | 48,46 |
3000 m obstacole | Antonio David Jiménez (ESP) | 8:24,34 | Simon Vroemen (NED) | 8:24,45 | Luis Miguel Martín (ESP) | 8:24,72 |
20 km marș | Paquillo Fernández (ESP) | 1:18:37 | Vladimir Andreev (RUS) | 1:19:56 | Juan Manuel Molina (ESP) | 1:20:36 |
50 km marș | Robert Korzeniowski (POL) | 3:36:39 RM | Aleksei Voevodin (RUS) | 3:40:16 | Jesús Ángel García (ESP) | 3:44:33 |
Ștafetă 4×100 m | Ucraina Kosteantin Vasiukov Kosteantin Rurak Anatoli Dovhal Oleksandr Kaidaș | 38,53 RN | Polonia Ryszard Pilarczyk Łukasz Chyła Marcin Nowak Marcin Urbaś | 38,71 | Germania Ronny Ostwald Marc Blume Alexander Kosenkow Christian Schacht | 38,88 |
Ștafetă 4×400 m | Regatul Unit Jared Deacon Matthew Elias Jamie Baulch Daniel Caines | 3:01,25 | Rusia Oleg Mișokov Andrei Semionov Ruslan Mașcenko Iuri Borzakovski | 3:01,34 | Franța Leslie Djhone Ahmed Douhou Naman Keïta Ibrahima Wade | 3:02,76 |
Săritura în înălțime | Iaroslav Râbakov (RUS) | 2,31 | Stefan Holm (SWE) | 2,29 | Staffan Strand (SWE) | 2,27 |
Săritura în lungime | Oleksi Lukașevîci (UKR) | 8,08 | Siniša Ergotić (CRO) | 8,00 | Yago Lamela (ESP) | 7,99 |
Săritura cu prăjina | Aleksandr Averbukh (ISR) | 5,85 | Lars Börgeling (GER) | 5,80 | Tim Lobinger (GER) | 5,80 |
Triplusalt | Christian Olsson (SWE) | 17,53 | Charles Friedek (GER) | 17,33 | Jonathan Edwards (GBR) | 17,32 |
Aruncarea greutății | Yuriy Bilonoh (UKR) | 21,37 | Joachim Olsen (DEN) | 21,16 | Ralf Bartels (GER) | 20,58 |
Aruncarea discului | Róbert Fazekas (HUN) | 68,83 | Virgilijus Alekna (LIT) | 66,62 | Michael Möllenbeck (GER) | 66,37 |
Aruncarea suliței | Steve Backley (GBR) | 88,54 | Serghei Makarov (RUS) | 88,05 | Boris Henry (GER) | 85,33 |
Aruncarea ciocanului | Adrián Annus (HUN) | 81,17 | Vladyslav Piskunov (UKR) | 80,39 | Alexandros Papadimitriou (GRE) | 80,21 |
Decatlon | Roman Šebrle (CZE) | 8800 | Erki Nool (EST) | 8438 | Lev Lobodin (RUS) | 8390 |
Feminin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Ekaterini Thanou (GRE) | 11,10 | Kim Gevaert (BEL) | 11,22 | Manuela Levorato (ITA) | 11,23 |
200 m | Muriel Hurtis (FRA) | 22,43 | Kim Gevaert (BEL) | 22,53 | Manuela Levorato (ITA) | 22,75 |
400 m | Olesia Zâkina (RUS) | 50,45 | Grit Breuer (GER) | 50,70 | Lee McConnell (GBR) | 51,02 |
800 m | Jolanda Čeplak (SLO) | 1:57,65 | Mayte Martínez (ESP) | 1:58,86 | Kelly Holmes (GBR) | 1:59,83 |
1500 m | Süreyya Ayhan (TUR) | 3:58,79 | Gabriela Szabo (ROM) | 3:58,81 | Tatiana Tomașova (RUS) | 4:01,28 |
3000 m | Marta Domínguez (ESP) | 15:14,76 | Sonia O'Sullivan (IRL) | 15:14,85 | Elena Zadorojnaia (RUS) | 15:15,22 |
10 000 m | Paula Radcliffe (GBR) | 30:01,09 RN | Sonia O'Sullivan (IRL) | 30:47,59 RN | Liudmila Biktașeva (RUS) | 31:04,00 PB |
Maraton | Maria Guida (ITA) | 2:26:05 | Luminița Zaițuc (GER) | 2:26:58 | Sonja Oberem (GER) | 2:28:45 |
100 m garduri | Glory Alozie (ESP) | 12,73 | Olena Krasovska (UKR) | 12,88 | Yana Kasova (BUL) | 12,91 |
400 m garduri | Ionela Târlea (ROM) | 54,95 | Heike Meißner (GER) | 55,89 | Anna Olichwierczuk (POL) | 56,18 |
20 km marș | Olimpiada Ivanova (RUS) | 1:26:42 | Elena Nikolaieva (RUS) | 1:28:20 | Erica Alfridi (ITA) | 1:28:33 |
Ștafetă 4×100 m | Franța Delphine Combe Muriel Hurtis Sylviane Félix Odiah Sidibé | 42,46 | Germania Melanie Paschke Gabi Rockmeier Sina Schielke Marion Wagner | 42,54 | Rusia Natalia Ignatova Iulia Tabakova Irina Habarova Larisa Kruglova | 43,11 |
Ștafetă 4×400 m | Germania Florence Ekpo-Umoh Birgit Rockmeier Claudia Marx Grit Breuer | 3:25,10 | Rusia Natalia Antiuh Natalia Nazarova Anastasia Kapacinskaia Olesea Zâkina | 3:25,59 | Polonia Zuzanna Radecka Grażyna Prokopek Małgorzata Pskit Anna Olichwierczuk | 3:26,15 |
Săritura în înălțime | Kajsa Bergqvist (SWE) | 1,98 | Marina Kupțova (RUS) | 1,92 | Olga Kaliturina (RUS) | 1,89 |
Săritura cu prăjina | Svetlana Feofanova (RUS) | 4,60 | Elena Isinbaeva (RUS) | 4,55 | Yvonne Buschbaum (GER) | 4,50 |
Săritura în lungime | Tatiana Kotova (RUS) | 6,85 | Jade Johnson (GBR) | 6,73 | Tünde Vaszi (HUN) | 6,73 |
Triplusalt | Ashia Hansen (GBR) | 15,00 | Heli Koivula (FIN) | 14,83 | Elena Oleinikova (RUS) | 14,54 |
Aruncarea greutății | Irina Korjanenko (RUS) | 20,64 | Vita Pavlysh (UKR) | 20,02 | Svetlana Kriveliova (RUS) | 19,56 |
Aruncarea discului | Ekaterini Voggoli (GRE) | 64,31 | Natalia Sadova (RUS) | 64,12 | Anastasia Kelesidou (GRE) | 63,92 |
Aruncarea ciocanului | Olga Kuzenkova (RUS) | 72,94 | Kamila Skolimowska (POL) | 72,46 | Manuela Montebrun (FRA) | 72,04 |
Aruncarea suliței | Mirela Manjani (GRE) | 67,47 | Steffi Nerius (GER) | 64,09 | Mikaela Ingberg (FIN) | 63,50 |
Heptatlon | Carolina Klüft (SWE) | 6542 | Sabine Braun (GER) | 6434 | Natallia Sazanovich (BLR) | 6341 |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 7 | 9 | 8 | 24 |
2 | Spania | 6 | 3 | 6 | 15 |
3 | Regatul Unit | 5 | 2 | 5 | 12 |
4 | Franța | 4 | 1 | 2 | 7 |
5 | Grecia | 4 | – | 2 | 6 |
6 | Ucraina | 3 | 3 | 1 | 7 |
7 | Suedia | 3 | 1 | 1 | 5 |
8 | Germania | 2 | 9 | 8 | 19 |
9 | Ungaria | 2 | – | 2 | 4 |
10 | Polonia | 1 | 2 | 4 | 7 |
11 | Finlanda | 1 | 1 | 1 | 3 |
Portugalia | 1 | 1 | 1 | 3 | |
13 | Danemarca | 1 | 1 | – | 2 |
România | 1 | 1 | – | 2 | |
Cehia | 1 | 1 | – | 2 | |
16 | Italia | 1 | – | 3 | 4 |
17 | Israel | 1 | – | – | 1 |
Slovenia | 1 | – | – | 1 | |
Turcia | 1 | – | – | 1 | |
20 | Belgia | – | 2 | – | 2 |
Estonia | – | 2 | – | 2 | |
Irlanda | – | 2 | – | 2 | |
23 | Croația | – | 1 | – | 1 |
Letonia | – | 1 | – | 1 | |
Lituania | – | 1 | – | 1 | |
Țările de Jos | – | 1 | – | 1 | |
Elveția | – | 1 | – | 1 | |
28 | Bulgaria | – | – | 1 | 1 |
Belarus | – | – | 1 | 1 | |
Total | 46 | 46 | 46 | 138 |
Participarea României la campionat
22 de atleți au reprezentat România.
- Ionela Târlea – 200 m - NT – 400 m garduri - locul 1
- Gabriela Szabó – 1500 m - locul 2
- Mihaela Botezan – 5000 m - locul 6 – 10 000 m - locul 4
- Oana Pantelimon – înălțime - locul 4
- Mihaela Gîndilă – triplusalt - locul 4
- Claudia Iovan – 20 km marș - locul 5
- Cristina Nicolau – lungime - locul 14 – triplusalt - locul 5
- Gheorghe Gușet – greutate - locul 7
- Constantina Diță-Tomescu – 10 000 m - locul 7
- Felicia Moldovan – suliță - locul 9
- Ionel Oprea – disc - locul 11
- Elena Hilă – greutate - locul 11
- Marian Oprea – triplusalt - locul 14
- Elena Iagăr – 1500 m - locul 15
- Luminița Talpoș – 10 000 m - locul 16
- Alina Dinu – triplusalt - locul 16
- Ioan Vieru – 400 m - locul 17
- Ștefan Vasilache – înălțime - locul 17
- Otilia Ruicu – 400 m - locul 17
- Ionuț Pungă – triplusalt - FR
- Nuța Olaru – maraton - NT
- Norica Câmpean – 20 km marș - DS
Participarea Republicii Moldova la campionat
Patru atleți au reprezentat Republica Moldova.
- Olga Bolșova – triplusalt - locul 9
- Inna Gliznuța – înălțime - locul 17
- Vladimir Letnicov – triplusalt - locul 18
- Ivan Emilianov – greutate - locul 19
Note
- ^ Statistics Handbook (PDF) (în engleză)
- ^ en Statistics Handbook Arhivat în , la Wayback Machine., Asociația Europeană de Atletism, 2022
Legături externe
Materiale media legate de Campionatul European de Atletism din 2002 la Wikimedia Commons
- en EUROPEAN ATHLETICS CHAMPIONSHIPS - MÜNCHEN 2002
|