1. Aktualne na: 4 października 2022. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
  2. Aktualne na: 30 czerwca 2016.
Multimedia w Wikimedia Commons
Cytaty w Wikicytatach

Przemysław Tytoń (ur. 4 stycznia 1987 w Zamościu) – polski piłkarz występujący na pozycji bramkarza w holenderskim klubie FC Twente. W latach 2010–2016 reprezentant Polski. Uczestnik Mistrzostw Europy 2012.

Życiorys

Kariera klubowa

Przemysław Tytoń rozpoczynał piłkarską karierę w Hetmanie Zamość. W sezonie 2004/2005 przeszedł do I-ligowego Górnika Łęczna, gdzie przez dwa sezony rozegrał 20 spotkań w ekstraklasie. Debiut zaliczył dnia 28 sierpnia 2005 w wyjazdowym meczu z Groclinem Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski (1:1). Od rundy jesiennej sezonu 2007/2008 był zawodnikiem holenderskiej Rody JC Kerkrade. W Eredivisie zadebiutował 29 marca 2008 w bezbramkowo zremisowanym meczu z Heraclesem Almelo, a od sezonu 2009/2010 był podstawowym bramkarzem drużyny.

16 sierpnia 2011 podpisał pięcioletni kontrakt z PSV Eindhoven. Nieoficjalne podano, że kwota transferu wyniosła ok. 2,5 mln euro[2]. 18 września 2011 podczas meczu Eredivisie z Ajaksem Amsterdam doznał silnego wstrząśnienia mózgu, jednak prześwietlenia nie wykazały żadnych pęknięć ani uszkodzeń szyi i czaszki[3]. W sezonie 2011/2012 zdobył z drużyną z Eindhoven Puchar Holandii, a na początku sezonu 2012/2013 sięgnął z nią również po Superpuchar Holandii. 4 lipca 2014 został wypożyczony na rok do hiszpańskiego klubu Elche CF. W Primera Division zadebiutował dnia 24 sierpnia 2014 w meczu z FC Barcelona (0:3). W sezonie 2014/2015 pomimo 13. miejsca w tabeli gwarantującego utrzymanie w Primera Division, klub z powodu zadłużeń został zdegradowany do Segunda División[4].

24 czerwca 2015 został zawodnikiem niemieckiego klubu VfB Stuttgart. W Bundeslidze zadebiutował 16 sierpnia 2015 w meczu z 1. FC Köln. W sezonie 2015/2016 rozegrał 30 meczów ligowych i spadł ze swoim zespołem z Bundesligi.

30 czerwca 2016 powrócił do Hiszpanii i podpisał 3-letni kontrakt z Deportivo La Coruña[5]. W nowym zespole zadebiutował 31 października 2016 w meczu 10. kolejki La Liga przeciwko Valencii, który zakończył się wynikiem 1:1[6].

1 stycznia 2019 podpisał kontrakt z amerykańskim klubem FC Cincinnati. W 2022 podpisał kontrakt z AFC Ajax.

Kariera reprezentacyjna

9 maja 2010 Przemysław Tytoń został powołany przez Franciszka Smudę do reprezentacji Polski na mecz towarzyski z reprezentacją Finlandii, który odbył się 29 maja 2010 w Kielcach, w którym wystąpił od pierwszych minut[7].

Przemysław Tytoń podczas rzutu karnego w meczu z Grecją w 2012

W 2012 roku został powołany przez trenera Smudę na odbywające się w Polsce i na Ukrainie mistrzostwa Europy. 8 czerwca 2012 roku w meczu inauguracyjnym turnieju przeciwko reprezentacji Grecji zmienił Macieja Rybusa, po czerwonej kartce Wojciecha Szczęsnego. Bezpośrednio po wejściu na boisko w 71. minucie obronił rzut karny wykonywany przez Jorgosa Karangunisa[8], co było pierwszym takim przypadkiem w historii mistrzostw Europy. 12 czerwca 2012 w meczu przeciwko reprezentacji Rosji wystąpił przez 90 minut oraz w tym meczu przepuścił jeden strzał głową po rzucie wolnym[9]. 16 czerwca 2012 rozegrał cały mecz przeciwko reprezentacji Czech, która pokonała reprezentację Polski 1:0. 26 marca 2016 rozegrał swój ostatni mecz w reprezentacji Polski, a był to mecz przeciwko reprezentacji Finlandii.

W 2016 roku znalazł się w szerokiej kadrze reprezentacji Polski przygotowującej się do mistrzostw Europy, lecz ostatecznie nie pojechał na turniej.

Statystyki

Reprezentacyjne

Występy w reprezentacji Polski
Lp. Data Miejsce Przeciwnik Wynik Grał Uwagi Gole puszczone
1. 29.05.2010 Kielce  Finlandia
0:0
90'
1:2
90'
-2
4. 12.10.2010 Montreal  Ekwador
2:2
90'
-2
5. 02.09.2011 Warszawa  Meksyk
1:1
90'
-1
6. 08.06.2012 Warszawa  Grecja
1:1
od 70'
Euro 2012, zmienił Macieja Rybusa, obronił rzut karny.
0
7. 12.06.2012 Warszawa  Rosja
1:1
90'
Euro 2012
-1
8. 16.06.2012 Wrocław  Czechy
0:1
90'
Euro 2012
-1
9. 07.09.2012 Podgorica  Czarnogóra
2:2
90'
Eliminacje MŚ 2014
-2
10. 11.09.2012 Wrocław  Mołdawia
2:0
90'
0
11. 12.10.2012 Warszawa  Południowa Afryka
1:0
90'
0
12. 17.10.2012 Warszawa  Anglia
1:1
90'
-1
13. 14.11.2012 Gdańsk  Urugwaj
1:3
45'