2022-  Dania 19 (5)
W sumie: 39 (8)
  1. Aktualne na: 26 listopada 2023. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
  2. Aktualne na: 5 grudnia 2023.

Amalie Jørgensen Vangsgaard (ur. 29 listopada 1996 roku[1]) – duńska piłkarka grająca na pozycji napastniczki we francuskim klubie Paris Saint-Germain, oraz dla reprezentacji Danii.

Kariera klubowa

Vangsgaard zaczęła grać w wieku 4 lat w klubie Jetsmark IF. Następnie przeszła do klubu Fortuna Hjørring, gdzie w zespole seniorskim zadebiutowała w 2014 roku. Z klubem tym zdobyła 2 tytuły mistrza Danii w 2014 i 2016 roku, oraz Puchar Danii w 2016 roku. W klubie tym zadebiutowała także w rozgrywkach Ligi Mistrzyń w wieku 17 lat.

W 2019 roku podpisała kontrakt z FC Nordsjælland. Z klubem tym ponownie wygrała Puchar Danii w 2020 roku.

W 2021 roku przeszła do szwedzkiego klubu Linköpings FC. Dla tego klubu strzeliła 23 gole w 35 meczach ligowych.

10 stycznia 2023 roku podpisała kontrakt z francuskim klubem Paris Saint-Germain[2].

Kariera reprezentacyjna

W latach 2013 - 2015 grała dla reprezentacji Danii do lat 19[3].

Dla seniorskiej reprezentacji zadebiutowała 1 września 2022 roku w meczu eliminacyjnym Mistrzostw Świata 2023 przeciwko Czarnogórze wchodząc w 64 minucie za Sofie Bredgaard[4]. Pierwszego gola dla seniorskiej reprezentacji strzeliła 22 lipca 2023 roku w 90 minucie wygranego 1:0 meczu z reprezentacją Chin podczas Mistrzostw świata 2023[5][6]. Z tego turnieju Dania odpadła po przegranym meczu 1/8 finału z reprezentacją Australii 2:0[7].