Sablon:Kerékpározás az 1896. évi nyári olimpiai játékokon
  • m
  • v
  • sz

A férfi időfutam egyike volt az öt pályakerékpár-versenynek az olimpián. Ez az esemény volt a negyedik a kerékpárversenyek sorában, és április 11-én tartották. Ez volt az első és egyetlen olyan időfutam verseny az olimpiák történetében, amit 1/3 kilométeres távon rendeztek, ugyanis az 1928. évi nyári olimpiai játékokon, amikor ezt a versenyszámot újra megrendezték, már 1 kilométer volt a táv.

5 nemzet 8 versenyzője harcolt a győzelemért.

2Ezüstérem Ezüst Görögország Sztamátiosz Nikolópulosz (GRE) 26,0 s
3Bronzérem Bronz Ausztria Adolf Schmal (AUT)
4. Nagy-Britannia Edward Battell (GBR) 26,2 s
5. Nagy-Britannia Frederick Keeping (GBR) 27,0 s
Németország Theodor Leupold (GER)
Franciaország Léon Flameng (FRA)
8. Németország Joseph Rosemeyer (GER) 27,2 s

A francia Paul Masson 24 másodperces eredményével nyert. Ezen a napon ez már a harmadik győzelme volt. A második helyen 26 másodperces időeredménnyel holtversenyben végzett a görög Sztamátiosz Nikolópulosz és az osztrák Adolf Schmal. Ők ketten vívtak egy külön versenyt.

Párbaj

2Ezüstérem Ezüst 1. Görögország Sztamátiosz Nikolópulosz (GRE) 25,4 s
3Bronzérem Bronz 2. Ausztria Adolf Schmal (AUT) 26,6 s

Ebben a külön versenyben Nikolópulosznak sikerült javítania időeredményén, és 25,4 másodperccel megnyerte a futamot, így ő lett az ezüstérmes. Schmal rontott korábbi teljesítményén, és 26,6 másodperc alatt teljesítette a távot.