Llista de medallistes olímpics de tennis de taula
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de tennis de taula:
Medallistes
Programa actual
Categoria masculina
Individual
Edició | Or | Argent | Bronze |
1988 Seül | Yoo Nam-Kyu | Kim Ki-Taik | Erik Lindh |
1992 Barcelona | Jan-Ove Waldner | Jean-Philippe Gatien | Kim Taek-Soo |
Ma Wenge | |||
1996 Atlanta | Liu Guoliang | Wang Tao | Jörg Roßkopf |
2000 Sydney | Kong Linghui | Jan-Ove Waldner | Liu Guoliang |
2004 Atenes | Ryu Seung Min | Wang Hao | Wang Liqin |
2008 Pequín | Ma Lin | Wang Hao | Wang Liqin |
2012 Londres | Zhang Jike | Wang Hao | Dimitrij Ovtcharov |
2016 Rio | Ma Long | Zhang Jike | Jun Mizutani |
Equips
Edició | Or | Argent | Bronze |
2008 Pequín | R.P. de la Xina Ma Lin Wang Hao Wang Liqin | Alemanya Timo Boll Dimitrij Ovtcharov Christian Süß | Corea del Sud Oh Sang-Eun Ryu Seung Min Yoon Jae-Young |
2012 Londres | R.P. de la Xina Wang Hao Zhang Jike Ma Long | Corea del Sud Oh Sang-Eun Joo Se-Hyuk Ryu Seung-Min | Alemanya Timo Boll Dimitrij Ovtcharov Bastian Steger |
2016 Rio | R.P. de la Xina Ma Long Xu Xin Zhang Jike | Japó Koki Niwa Jun Mizutani Maharu Yoshimura | Alemanya Bastian Steger Dimitrij Ovtcharov Timo Boll |
Categoria femenina
Individual
Edició | Or | Argent | Bronze |
1988 Seül | Chen Jing | Li Huifen | Jiao Zhimin |
1992 Barcelona | Deng Yaping | Qiao Hong | Li Bun-Hui |
Hyun Jung-Hwa | |||
1996 Atlanta | Deng Yaping | Chen Jing | Qiao Hong |
2000 Sydney | Wang Nan | Li Ju | Chen Jing |
2004 Atenes | Zhang Yining | Kim Hyang-Mi | Kim Kyung-Ah |
2008 Pequín | Zhang Yining | Wang Nan | Guo Yue |
2012 Londres | Xiaoxia Li | Ning Ding | Tianwei Feng |
2016 Rio | Ning Ding | Xiaoxia Li | Kim Song-i |
Equips
Edició | Or | Argent | Bronze |
2008 Pequín | R.P. de la Xina Guo Yue Wang Nan Zhang Yining | Singapur Feng Tianwei Li Jiawei Wang Yue Gu | Corea del Sud Dang Ye-Seo Kim Kyung-Ah Park Mi-Young |
2012 Londres | R.P. de la Xina Ding Ning Li Xiaoxia Guo Yue | Japó Ai Fukuhara Sayaka Hirano Kasumi Ishikawa | Singapur Li Jiawei Feng Tianwei Wang Yuegu |
2016 Rio | R.P. de la Xina Liu Shiwen Ding Ning Li Xiaoxia | Alemanya Han Ying Petrissa Solja Shan Xiaona | Japó Ai Fukuhara Kasumi Ishikawa Mima Ito |
Programa eliminat
Categoria masculina
Dobles
Edició | Or | Argent | Bronze |
1988 Seül | R.P. de la Xina Chen Longcan Wei Qingguang | Iugoslàvia Ilija Lupulesku Zoran Primorac | Corea del Sud An Jae-Hyung Yoo Nam-Kyu |
1992 Barcelona | R.P. de la Xina Lu Lin Wang Tao | Alemanya Steffen Fetzner Jörg Roßkopf | Corea del Sud Kang Hee-Chan Lee Chul-Seung |
Corea del Sud Kim Taek-Soo Yoo Nam-Kyu | |||
1996 Atlanta | R.P. de la Xina Liu Guoliang Kong Linghui | R.P. de la Xina Lu Lin Wang Tao | Corea del Sud Lee Chul-Seung Yoo Nam-Kyu |
2000 Sydney | R.P. de la Xina Wang Liqin Yan Sen | R.P. de la Xina Liu Guoliang Kong Linghui | França Jean-Philippe Gatien Patrick Chila |
2004 Atenes | R.P. de la Xina Chen Qi Ma Lin | Hong Kong Ko Lai Chak Li Ching | Dinamarca Michael Maze Finn Tugwell |
Categoria femenina
Dobles
Edició | Or | Argent | Bronze |
1988 Seül | Corea del Sud Hyun Jung-Hwa Yang Young-Ja | R.P. de la Xina Chen Jing Jiao Zhimin | Iugoslàvia Jasna Fazlić Gordana Perkučin |
1992 Barcelona | R.P. de la Xina Deng Yaping Qiao Hong | R.P. de la Xina Chen Zihe Gao Jun | Corea del Nord Li Bun-Hui Yu Sun-Bok |
Corea del Sud Hyun Jung-Hwa Hong Cha-Ok | |||
1996 Atlanta | R.P. de la Xina Deng Yaping Qiao Hong | R.P. de la Xina Liu Wei Qiao Yunping | Corea del Sud Park Hae-Jung Ryu Ji-Hye |
2000 Sydney | R.P. de la Xina Li Ju Wang Nan | R.P. de la Xina Sun Jin Yang Ying | Corea del Sud Kim Moo-Kyo Ryu Ji-Hye |
2004 Atenes | R.P. de la Xina Wang Nan Zhang Yining | Corea del Sud Lee Eun-Sil Seok Eun-Mi | R.P. de la Xina Guo Yue Niu Jianfeng |
Vegeu també
Enllaços externs
- (anglès) Cercador Olímpic